HRVATSKA ELEKTROPRIVREDA, predsjednik Uprave Frane Barbarić od 1.1.2018.
- – danas – Predsjednik Uprave postao je 1.1.2018, najprije kao pomoćnik direktora Direkcije za upravljanje ljudskim potencijalima, opće i pravne poslove, zatim kao direktor Direkcije, pomoćnik predsjednika Uprave te rukovoditelj Odjela statusnog prava u Sektoru za pravne poslove;
- – 2007. – rukovoditelj Službe za leasing nekretnina u PBZ Leasing d.o.o.;
- – 2004. – obavljao je poslove prokurista za novoosnovano društvo ZANE BH. Potom prelazi u PBZ Leasing d.o.o. na radno mjesto rukovoditelja Službe za leasing nekretnina;
- – 2003. – zapošljava se kao pravnik društva u trgovačkom društvu Zagreb nekretnine d.o.o. ZANE, članici Zaba Grupe, gdje je 1997. godine postao pomoćnik direktora, a 2003. godine savjetnik za pravne poslove;
- – 1994. – odvjetnički pripravnik u odvjetničkom uredu.
Real grupa je od HEP-a od 2014. do 2020. dobila više od 80 milijuna kuna vrijedne poslove, a zašto predsjednika Uprave Frane Barbarića želi smijeniti ministar Tomislav Ćorić istražio je Nacional 6.11.2020.. Dio natječaja realiziran je u vrijeme dok je ministar bio Darko Horvat.
izvor: Nacional
“EKSKLUZIVNO U vrhu HDZ-a bjesni rat za kontrolu nad HEP-om, najjačom državnom tvrtkom čiji moćni šef Frane Barbarić ne haje čak ni za ingerenciju resornog ministra Ćorića te ga ponižava uvredljivim izjavama:
‘Tko je taj Ćorić, ako mu dopustim, može mi samo preparkirati auto’.
Barbarić se osilio jer ima podšku glavnog tajnika HDZ-a, a tvrdi se i zaštitu premijera Plenkovića, ali mu položaj kvare afera Rimac i 300 milijuna kuna vrijedni sumnjivi poslovi Peteka iz afere JANAF, što u HEP-u pretresa i policija. Barbarić želi u vrh zagrebačkog HDZ-a, Ćorić ga želi smijeniti, ali nema snage za to učiniti”, piše Nacional.
“Tko je taj Ćorić, može mi samo preparkirati auto ako mu dozvolim.”
To je pred više svjedoka rekao, ni manje ni više već predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić, kojem je Tomislav Ćorić nadređeni resorni ministar. Ćorić je to nedavno doznao, i to tijekom dodatnog zaoštravanja njihovih odnosa, u vrijeme kada je počeo insistirati na tome da se rasvjetili na što se sve u HEP-u netransparentno troše milijuni kuna te koliko su stotina milijuna kuna ukupno vrijedni poslovi koje je HEP dodijelio protagonistu afere JANAF Kreši Peteku.
To je napetost između Ćorića i Barbarića dovelo do vrhunca, a spomenuta rečenica Frane Barbarića, koju je izrekao još prije nekoliko mjeseci, sada se u vrhu HEP-ovih struktura ponovno počela prepričavati u kontakstu zahtjeva opozicijskih stranaka za izglasavanje nepovjerenja Ćoriću, koji je u novom sazivu Vlade svoj sektor zaštite okoliša i energetike nastavio voditi kroz novoustrojeno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Na temelju zahtjeva oporbe, sjednica Sabora na kojoj Ćorić iznosi svoje argumente zakazana je za utorak. No zahtjev oporbe, kako tvrdi više Nacionalogih izvora bliskih vrhu HEP-a, došao je kao naručen upravo Frani Barbariću koji je s Ćorićem praktički od početka mandata u žestokom sukobu i jedan je od onih koji priželjkuju Ćorićevu smjenu.
Skrivanje dokumenata o marketinškim i sponzorskim ugovorima
Jedan od razloga možda je taj što je, prema informacijama Nacionala, Ćorić tražio podatke o nekim marketinškim i sponzorskih ugovorima, a nakon izbijanja afere JANAF tražio je iz HEP-a i podatke o tome koliko su poslova tvrtke u sklopu HEP-a sklopile s tvrtkom Elektrocentar Petek u vlasništvu prvoosumnjičenog iz te afere Kreše Peteka. Podatak koji je došao do Ministarstva je frapantan – naime, HEP je u zadnje četiri godine, što izravno, što preko tvrtki iz svoje grupe poput HEP-ODS-a – s Elektrocentrom Petek sklopio poslove vrijedne više od 300 milijuna kuna. A sve to događalo se u situaciji u kojoj mnogi unutar HEP-a, ali i iz energetskog biznisa, upozoravaju da ta državna tvrtka nije započela neke uistinu velike i značajne investicije. Što bi moglo značiti da se novac, umjesto na investicije koje bi trebale biti pokretači gospodarskog razvoja Hrvatske, troši na sporne dealove s tvrtkama poput Petekove.
Do Nacionala je u međuvremenu došla informacija da je dokumentacija o poslovima HEP-a s Petekovom tvrtkom tražila i policija, koja osim toga istražuje i dva sporna natječaja iz kojih je izuzela dokumentaciju. U prvom slučaju riječ je o natječajima za izgradnju novog bloka u Elektrani-Toplani u Zagorskoj ulici u Zagrebu, a u drugom o rekonstukciji Hidroelektrane Dubrovnik. Međutim, iz Ministarstva su neslužbeno rekli da oni nemaju informaciju o tome istražuje li policija te slučajeve, a policija i USKOK pozvali su se na tajnost izvida i nisu željeni ni potvrditi ni demantirati istražuju li navedene natječaje. No, izvori iz HEP-a tvrde da je policija ondje bila više puta.
Spornu rečenicu Barbarić je izgovorio pred članovim Uprave HEP-a, a poslije je počela prepričavati po hodnicima HEP-a pa je došla i do samog ministra, nakon što je Ćorić od njega tražio izvještaj o troškovima različitih marketinških usluga. Barbarić je u tom trenutku, kako tvrde Nacionalovi izvori, Ćoriću zapravo odbio prikazati sve tražene troškove te mu je na uvid dao samo jedan manji dio. Možda i zato da Ćorić ne bi počeo postavljati pitanja na temelju čega su odobreni neki od marketinških i sponzorskih ugovori vrijedni više stotina tisuća kuna. Takvo Barbarićevo ponašanje najbolje ilustrira kakvo ozračje vlada u toj strateškoj državnoj kompaniji koja se ponaša kao “država u državi” i čiji čelnik smatra da je važniji i moćniji i od samog ministra – iako bi za svoj rad i raspolaganje državnim milijardama trebao odgovarati upravo Vladi i resornim ministarstvu.
Nacional je iz više izvora dobio neslužbenu informaciju da je Ćorić Barbarića i ostale članove Uprave ovog ponedjeljka, čim je izišao iz samoizolacije u kojoj je bio jer je sjedio pored ministrice Nikoline Brnjac kojoj je dijagnosticiran koronavirus, pozvao na sastanak na temu investicijskog plana HEP-a. No dok mu je ministar morao odraditi svoje period samoizolacije, Frane Barbarić, koji je prema navodima Nacionalovih izvora bliskih vrhu HEP-a prije otprilike dva tjedna bio u bliskom društvu više osoba iz HEP-a za koje se utvrdilo da su zaražene koronavirusom, odbio je otići u samoizolaciju.
Osim što je predsjednik Uprave HEP-a, Frane Barbarić trenutno je predsjednik HDZ-a Novi Zagreb Istok, a u skorom drugom krugu unutarstranačkih izbora u HDZ-u pretendira preuzeti i mjesto potpredsjednika HDZ-a Grada Zagreba, čime bi se dodatno popeo u stranačkoj hijerarhiji. U tome, kao i u upravljanju HEP-om, Barbarić, prema navodima više izvora iz HEP-a i iz HDZ-a, ima podršku novog glavnog tajnika HDZ-a Krešimira Katičića, s kojim ga čvrsto vežu i veze s otoka Hvara, odakle su obojica rodom. A Katičić je, pak, čovjek od najvećeg povjerenja predsjednika HDZ-a i premijera Andreja Plenkovića. Međutim, izvori bliski Vladi i vrhu HDZ-a tvrde da Plenković sigurno neće davati podršku Frani Barbariću u unutarstranačkim izborima, odnosno da se neće u to miješati, već će pustiti da vidi koliku će podršku Barbarić uspjeti dobiti. Plenković, kako se čini, za sada neće ništa konkretno poduzimati ni po pitanju Barbarićeve smjene s mjesta predsjednika uprave HEP-a.
Budući da se i u kontekstu Barbarićeva konstantnog sukoba s Ćorićem, ali i u kontekstu brojnih afera, već ranije spominjala mogućnost da će Barbarić biti maknut s funkcije predsjednika Uprave, u krugovima bliskima vrhu HEP-a sada kažu:
“Prije će odletjeti Ćorić nego Barbarić. Frane misli da će Ćorića maknuti i da će s Katičićem moći komotno raditi, a ovako ga Ćorić koči.”
Oni koji su to prenijeli Nacionalu ne govore to s odobravanjem jer smatraju da Ćorić po pitanju HEP-a vodi ispravnu bitku protiv predsjednika Uprave kojeg oni smatraju lošim i nesposobnim. Ne treba zato čuditi što se Tomislav Ćorić još prije godinu dana u jednom društvu požalio:
“Mislio sam da će mi najveći problem u mandatu biti INA, a ispalo je da je to HEP.” A kao najveći problem u HEP-u, kako tvrde Nacionalovi izvori, Ćorić vidi upravo Barbarića i kliku koja ga okružuje.
Barbarić se, naime, i sam našao upleten u aferu Vjetroelektrane, dok ga istovremeno unutar HEP-a prozivaju zbog niza spornih odluka i imenovanja.
Kad je riječ o upletenosti Frane Barbarića u krak afere Vjetroelektrane u kojem se istražuje zapošljavanje sestre Josipe Rimac u HEP-u, Nacional je u prošlom broju objavio presliku dokumenta kakav se nalazi i u spisu DORH-a, a kojim je upravo Frane Barbarić potpisao suglasnost za zapošljavanje Biserke Vujić, sestre Josipe Rimac, u Elektri Šibenik. Problem je u tome što se na tom dokumentu nalaze potpisi četiriju osoba, a USKOK je teretio samo jednog potpisnika, i to člana Uprave Sašu Dujmića.
Međutim, faza istrage u kojoj je Dujmić osumnjičen po svemu sudeći događala se prije no što je USKOK iz HEP-a dobio dokument na kojem se nalazi i potpis Frane Barbarića, ali i prije no što su ispitivanjem svjedoka došli do saznanja da je Josipa Rimac u najmanje dva navrata bila na sastanku i s Franom Barbarićem.
Nacionalovi izvori smatraju da je jedan od razloga što je Frane Barbarić jedini iz vrha HEP-a odbio otići u samoizolaciju taj što bi ga u tom slučaju zamijenio jedini član Uprave koji je u to vrijeme već prebolio koronavirus i izišao iz samoizolacije, Saša Dujmić. A s Dujmićem se Barbarić trenutno “bori na život i smrt” oko toga koji je od njih dvojice krivac u slučaju Rimac.
Izvori bliski Upravi HEP-a opisuju Barbarića kao (beskrupuloznog) čovjeka koji je spreman odgovornost prebacivati na druge, ili kako oni kažu, “utopiti druge da spasi vlastitu kožu” i koji je na izravan ili neizravan način zaratio sa svim članovima Uprave, posebno s onima za koje je procijenio da bi ga mogli ugroziti na mjestu predsjednika Uprave, odnosno zauzeti njegovu poziciju koja je uzdrmana. Zbog niza spornih situacija povezanih s Franom Barbarićem – od onih banalnih poput naručivanja jutarnjeg ulova oborite ribe na račun HEP-a da bi mogao ručati ribe poput sabljarke, pa do onih ozbiljnjijih poput nedostatka ili kašnjenja velikih investicijskih projekata koji su trebali pomoći pokrenuti i hrvatsko gospodarstvo – unutar HEP-a, ali u dijelu Vlade očekivalo se da se mandat Frane Barbarića bliži kraju te a će na njegovo mjesto Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem postaviti nekog drugog, tim više što je Vlada od svih članova državnih i javnih poduzeća tražila stavljanje mandata na raspolaganje. Jedan od onih koji su od početka bili protiv Barbarićeva imenovanja te su svesrdno podržavali njegovu smjenu, bio je i Tomislav Ćorić.
Međutim, tvrde Naconalovi izvori bliski vrhu HDZ-a i Vlade, iako je formalno nadležan, Ćorić po pitanju Barbarića i HEP-a nema gotovo nikakav autoritet niti donosi stvarne odluke jer se zna da po tom pitanju zadnju riječ ima premijer Plenković, na kojeg veći utjecaj ima njegov bliski prijatelj još iz košarkaških dana Krunoslav Katičić – koji de facto štiti i stoji iza Barbarića – nego Tomislav Ćorić. Katičić, za kojeg Nacionalovi izvori tvrde da je u zadnje vrijeme ipak malo zaledio odnose s Barbarićem, pritom nije jedini koji štiti ili je barem donedavno štitio Barbarića, jer su uz HEP povezane i mnog interesne grupacije unutar HDZ-a, a ta državna kompanija služi i kao poligon za zapošljavanje stranačkih kadrova, često bez potrebnih uvjeta i kvalifikacija, kao i za izdašna financiranja i sponzorstva vrijedna više stotina tisuća kuna, a često i više milijuna.
U kontekstu trošenja novca Barbariću unutar HEP-a spominju još jedan slučaj. On je, naime, osobno potpisao troškove putnog naloga Vanji Varda, pomoćnici direktora za tržišno-marketinšku strategiju, i to za smještaj u luksuznom Grand Park hotelu s pet zvjezdica u Rovinju, za vrijeme Weekend Media Festivala. Noćenje u tom hotelu stoji oko 5000 kuna. Usporedbe radi, Nacional je od izvora bliskih Vladi dobio podatak da ček ni ministri ne odsjedaju hotelima s pet zvjezdica, već smiju odsjedati u hotelima s maksimalno četiri zvjezdice.
Za trodnevni boravak Vanje Varda u tom hotelu s pet zvjezdica, od 18. do 22. rujna 2019., HEP je platio 15.880 kn. Nacional je ekskluzivno dobio na uvid i račun i dokument pod nazivom “Zahtjev za pokretanje postupka nabave broj 38/19” za kojim se zapravo nabavlja hotelski smještaj za Vanju Varda za vrijeme prošlogodišnjeg Weekend Media Festivala. Taj dokument kojim se pokrivaju sporni troškovi, potpisao je Barbarić. Problem je u tome što Barbarićev posao nije potpisivanje putnih naloga, ali je on to učinio jer je direktor sektora Krešimir Tomasović, koji je Vanji Varda izravno nadređen i koji je formalno taj nalog trebao potpisati, odbio to učiniti upravo zbog enormno visokog troška hotelskog smještaja. Time se, kako tvrde Nacionalovi izvori, nije zamjerio samo Vanji Vardi, već i Frani Barbariću na kojeg ona ima iznimno velik utjecaj pa je Tomasović samim time “pao u njegovu nemilost”.
No on, čini se, nije jedini koji je “pao u nemilost” Frane Barbarića. Izvor blizak vrhu HEP-a tvrdi da je Frane Barbarić zbog Vanje Varda dao opomenu pred otkaz generalu Miljenku Filipoviću, vrlo utjecajnom HDZ-ovcu koji je, uostalom, u HEP-u zaposlen po stranačkoj liniji iako nije zadovoljavao sve uvjete, o čemu je Nacional već pisao. Povod za takvu drastičnu mjeru bio je incident koji se dogodio kad Vanja Varda nije mogla automobilom ući u garažu HEP-a jer se zaštitna rampa punih 10 minuta nije mogla otvoriti. No Nacionalovi izvori tvrde da je incident s rampom bio samo povod.
“Pravi razlog je taj što general Filipović podržava plan da se za novog predsjednika Uprave HEP-a imenuje Marko Čosić, jedan od sadašnjih članova Uprave, a inaće sin generala Krešimira Čosića”, tvrdi taj izvor.
Činjenica da se Barbarić usudio Filipoviću dati opoemnu pred otkaz govori da se on i u stranačkoj hijerarhiji osjeća dovoljno močno kad je odjednom odlučio stati protiv utjecajnog i dobro umreženog generala Filipovića. Istovremeno, Vanju Vardu je neposredno prije incidenta s rampom dodatno nagradio. Barbarić je, naime, Vardu nedavno postavio na mjesto predsjednice Nadzornog odbora tvrtke HEP Elektra, što govori u prilog tvrdnjama da između njih dvoje vlada odnos velikog povjerenja. Prethodno je s mjesta predsjednice Nadzornog odbora smijenio doktoricu znanosti Vlastu Zanki. Istovremeno, Vanja Varda je jedna od osoba za koje su Nacionalovi izvori tvrdili da bi se njezino zapošljavanje i napredovanje unutar HEP-a također dalo preispitati. Na mjesto predsjednice NO-a HEP-a Elektra, kako tvrde sugovornici iz HEP-a, Barbarić ju je postavio kako bi preko nje kontrolirao predsjednika Uprave te tvrtke Predraga Bogičevića koji je iz kvote HNS-a, a kojeg Frane “ne može nacrtanog vidjeti”.
Na mjestu direktora tvrtke HEP-ODS Barbarić je, pak, produljio mandat dosadašnjem direktoru Nikoli Šulentiću. On je, inače, također jedan od potpisnika suglasnosti o zapošljavanju sestre Josipe Rimac. Jutarnji list objavio je transkripte njihove komunikacije iz koje proizlazi da je i Šulentić sudjelovao u namještanju posla za njezinu sestru: “Rimac je 3. prosinca 2018. Šulentiću poslala poruku da je njezina sestra od pravne službe HEP ODS-a dobila obavijest da nije prošla na natječaju na koji se bila javila. Šulentića pita “Što ćemo”, a on joj odgovara: “Ide novo. Ovaj tjedan.”
Tijekom prosinca 2018. Rimac se kod Šulentića raspituje o detaljima – treba li joj sestra na novom natječaju podnositi i novu dokumentaciju, za koje će se radno mjesto raspisati netječaj, koliki će biti koeficijent.
Zatim mu 14. prosinca šalje poruku da njezinu sestru “opet zajebavaju” i da ona prati koliko natječaja HEP-ODS objavljuje svaki dan. Šulentić je nastoji umiriti porukom da su dobili suglasnost i da je “Šibenik na potezu”.
Međutim, 28. prosinca 2018. Rimac šalje Šulentiću novu ljutitu poruku da su je “zajebali” i da im neće dati mira te dodaje “Krvi ću im se napit” i “Imam i ja konja za utrku”, a Šulentić joj uzvraća da je “sve odobreno” i da “ide”.
Međutim, ni Šulentić koji je to izravno s Josipom Rimac dogovarao, barem sudeći po citiranim razgovorima, a ni Frane Barbarić, koji je također potpisao suglasnost, a za kojeg Nacionalovi izvori tvrde i a ga je Josipa Rimac posjećivala u upravnoj zgradi HEP-a, nisu za sada osumnjičeni u tom predmetu, već samo član Uprave Saša Dujmić.
Činjenica da nije osumnjičen, ali i da se u tom slučaju istraga još uvijek provodi, ide u prilog Šulentiću protiv onih unutar HEP-a koji sada vade odluku Frane Barbarića iz lipnja prošle godine, u kojoj stoji:
“U cilju smanjenja reputacijskog rizika prilikom imenovanja na radna mjesta s posebnim ovlastima, svi radnici, radnici koji se ponovno imenuju na radna mjesta s posbenim ovlastima odnosno kandidati trebaju dostaviti Uvjerenje da se protiv njih ne vodi kazneni postupak”.
Dio Nacionalovih izvora iz HEP-a tvrdi da je Šulentićevim imenovanjem Barbarić postupio protivno vlastitoj odluci jer je, bez obzira na to vodi li se formalno protiv te osobe postupak ili ne, riječ o reputacijskoj šteti koju bi trebalo spriječiti, a ta je osoba na vrlo izravan način uključena u aferu. No drugi izvori tvrde da je Šulentić samo trebao poslužiti kao “žrtveno janje”, smatraju ga vrsnim stručnjakom te ističu da ga se Barbarić nije usudio smijeniti kako mu se ovaj ne bi išao osvečivati svojim mogućim saznanjima o pozadini zapošljavanja sestre Josip Rimac, ali moguće i o drugim spornim poslovima. Međutim, kako tvrde izvori iz HEP-a, na Barbarića je vršen pritisak da se na mjesto Šulentića postavi direktor sektora za razvoj i investicije u HEP ODS-u Krešimir Ugarković, kojeg je umjesto Šulentića na to mjesto gurao Valentino Rajković.
Valentino Rajković je tajnik HDZ-a Novi Zagreb Istok koji slovi za “desnu ruku” Frane Barbarića ne samo kad su u pitanju stranački poslovi, već često i neki poslovi vezani uz HEP, i to iako ondje nije formalno zaposlen. To Nacionalovi izvori smatraju posebno spornim. O slučaju Valentina Rajkovića, čovjeka kojem se sudilo jer je nekad kao zaposlenik MUP-a prodavao boravišne vize strancima, ali i o tome kako se on na jednom skupu našao u bliskom kontaktu s premijerom Plenkovićem i šaptao mu nešto na uho, Nacional je već pisao. Prema informacijama Nacionala, ministar Ćorić zamjerio se Barbariću i zato što ne odobrava njegove bliske relacije s Rajkovićem, barem kad je u pitanju njegovo involviranje u poslove HEP-a.
Zanimljivost: natječaji u HEP-u su doživljavali “uskočke” i sudske epiloge. Jedna od stvari za koju je HEP tužen je i činjenicada na natječaju zahtjevaju BIllboard na točno određenoj poziciji u Splitu (koja je privatna a ne dio na upravljanju od strane neke od agencija) te se ta odgovorna osoba ne javlja nikome za Ponudu osim Realu.
MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, PODUZETNIŠTVA I OBRTA, 2018.-2020.
u vrijeme sklapanja ugovora ministar je bio Darko Horvat
srpanj 2020. – ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine;
2018- ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta;
2017- zastupnik u Hrvatskom saboru;
2016 – ministar poduzetništva i obrta;
2012 – član uprave EnergyPlus d.o.o. iz Ludbrega
2010 – ravnatelj Uprave za energetiku, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva;
2008 – ravnatelj Uprave za obrt, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva;
2006 – direktor HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o., “Elektra”, Čakovec.
Real grupa dobio je 2 ugovora u razmaku od 6. mjeseci 2019. a ukupna vrijednost ima je 17.4 milijuna kuna + PDV. Pripremaju se i za natječaje iz budžeta Tehničke pomoći za EU fondove, u kojima se spominju iznosi i do 40 milijuna kuna.
Zanimljivost: Na natječaj u kojem je procijenjena vrijednost posla 8.4 milijuna kuna Real grupa daje ponudu od 8.4 milijuna kuna, a na natječaj u kojem je procijenjena vrijednost 9 milijuna kuna Real grupa dala je ponudu na 8.999.978,46 kuna.
27.9.2020. tjednik Nacional objavio je priču pod naslovom “Koja je uloga ministra Horvata u aferi Janaf, je li on u transkriptima tajanstveni utjecajni ‘Darko’?
Kako su otkrili novinari, transkripti iz afere Janaf otkrivaju da Krešo Petek spominje utjecajnog Darka, a Darko Horvat četiri godine bio je član Uprave u tvrtki Energy plus, za koju se namještao barem jedan natječaj. Ministar Horvat demantirao je upletenost u sporne aktivnosti.
Nacional otkriva da “dosad nepoznati transkripti afere JANAF, u sklopu koje su prošloga tjedna privedeni direktor te državne tvrtke Dragan Kovačević i niz osoba predvođenih poduzetnikom Krešom Petekom kao prvoosumnjičenim, otkrivaju da je ova kriminalna hobotnica imala pristup nekim najvažnijim figurama u izvršnoj vlasti, pa čak i ministrima u vladi te vodećim osobama na Hrvatskoj radioteleviziji (HRT).
Upravo Petek se u tajno snimljenim razgovorima s više poslovnih partnera hvali da je „hodao kod ministra“ kako bi riješio probleme jednoga od partnera te da su on ili njegovi suradnici na HRT-u imali vrlo bliske odnose s osobama koje nazivaju „direktor“ i „član nadzornog odbora“.
Na nekoliko mjesta se u transkriptima spominje osoba imena „Darko“, bez navođenja prezimena, za koju je očigledno da ima veliki utjecaj na provođenje natječaja različitog tipa i da se upravo od nje traži zeleno svjetlo. Indicije i kontekst upućuju na to da bi se u ovom slučaju moglo raditi o tadašnjem ministru gospodarstva i današnjem ministru prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darku Horvatu.
Upravo on, naime, bio je zaposlen u tvrtki osobe koja se pojavljuje u transkriptima i koja je sudjelovala u spornim natječajima. Na jednom mjestu tako se opisuje kako je „Darko“ dao nalog da se dodjelom posla spasi ova tvrtka, a na drugom opisuje kako ni dokumentacija za raspisivanje javnog natječaja ne može biti puštena u opticaj bez da isti taj Darko pokaže zeleno svjetlo.
„Pazi, imam pripremljenu svu dokumentaciju da se pusti, samo moram dobiti zeleno svjetlo, samo znaš da tu nisam autonoman, uvukao se tu Darko“, govori jedan od sudionika ove afere u transkriptima koje posjeduje Nacional, na što Petek kao glava kriminalne hobotnice odgovara s „Darko ti bude tak’ dobil’ po pički“.
Na drugom mjestu opisuje se proces objave dokumentacije za natječaj koji se pokušava namjestiti, pa se ponovno spominje osoba istog imena: „Ja sam jučer bio s Dišom, kaže da mu rade pritisak, da ga je zvao i ovaj predsjednik uprave da se to mora riješiti i da ide od Darka jer su ovi, znači Energy Plus, u takvoj krizi da su dobili zadatak da ih spase.“ Upravo u tvrtki Energy Plus Darko Horvat bio je zaposlen prije ulaska u izvršnu vlast prije četiri godine te je ondje obnašao dužnost člana Uprave.
Ministar Darko Horvat preko svog glasnogovornika za Nacional je potvrdio da je od 2012. do 2016. godine bio na tom radnom mjestu i da iz tog perioda potječe njegovo poznanstvo sa Zvonkom Magićem, predsjednikom Uprave te tvrtke.
„Međutim, od preuzimanja dužnosti ministra poduzetništva i obrta 2016. godine do danas, ministar Horvat nije bio u kontaktu s gospodinom Magićem po pitanju bilo kakvih poslova vezanih uz bilo koji javni natječaj, pa tako ni po pitanju poslova koje navodite u svom upitu, a koji se povezuju uz trenutnu istragu u tzv. aferi JANAF. S gospodinom Krešom Petekom ministar Horvat nema bliže osobno poznanstvo te s njime nije ni kontaktirao“, tvrde iz Horvatova ministarstva.
Transkripte koje Nacional posjeduje Horvat ne želi komentirati „jer ih nije vidio niti je dobio bilo kakav službeni upit od nadležnih institucija kojim bi se tražilo njegovo očitovanje“. Tradicionalno, napominju da i on i Vlada imaju nultu stopu tolerancije prema korupciji i daju punu podršku institucijama.
Transkripti koje Nacional posjeduje potvrđuju da je sustav javne nabave, kroz koji godišnje prođe oko 55 milijardi kuna, duboko i sistemski korumpiran. „Nitko nije mogao primirisat dokumentaciji“ ili „Ako ideš ti s njim, a kome će dat ovi papire, reference… Kužiš, naša dokumentacija… Naša je sto posto“, rečenice su koje dokazuju da su brojni natječaji namješteni od trenutka svog kreiranja. „Ti si složil’ priču, s kim, s direktorom?“ – kao i potvrdan odgovor na to pitanje – sugeriraju da se namještanjem bave čak i na javnoj televiziji.
Namještanje natječaja u Velikoj Gorici i na HTV-u
Više osoba sa samog HRT-a, uz očiglednu asistenciju neimenovanog „ministra“, bile su barem posredno uključene u pokušaj namještanja javnog natječaja „Energetska usluga unutarnje rasvjete“ vrijednog 19 milijuna kuna, kojim je državna televizija trebala modernizirati dio opreme svojih prostora na Prisavlju, a ovaj slučaj nadovezuje se na pokušaj namještanja posla zamjene javne rasvjete na području Grada Velike Gorice, zbog čega je, između ostalog, uhićen tamošnji gradonačelnik i saborski zastupnik HDZ-a Dražen Barišić.
Transkripti afere JANAF, koje posjeduje Nacional, ključne ljude HRT-a zasad spominju tek rubno i bez navođenja konkretnih imena, s obzirom na to da su Petek i njegovi sugovornici donekle oprezno baratali osobnim imenima u telefonskoj komunikaciji. No čak i tako vrlo je jasan kontekst događanja i precizno je opisan mehanizam namještanja (ili pokušaja namještanja) javnih nabava – od pripreme same dokumentacije i njene prilagodbe određenim tvrtkama, preko dogovorenog nastupanja više različitih tvrtki kako bi se fingirala tržišna utakmica, do opcije poništenja natječaja ako je privilegirani privatni partner nezadovoljan ili se pokazao nepovoljnijim u odnosu na konkurenciju.
Upravo poništenje dogodilo se s natječajem za obnovu sustava javne rasvjete u Velikoj Gorici, gdje je tvrtka HEP ESCO d.o.o. bila sedam milijuna kuna povoljnija od Elektrocentra Petek d.o.o. i partnera. Prethodno su u izmjeni same dokumentacije na neobičan način postroženi kriteriji – to je najprije odbijeno pa potom prihvaćeno, što se protumačilo pogodovanjem točno određenom zainteresiranom subjektu – da bi po otvaranju ponuda gradonačelnik Barišić donio odluku o poništenju bez da se itko uopće formalno žalio. To se pokazalo ključnim kod 19 milijuna kuna vrijednog natječaja za „energetsku uslugu unutarnje rasvjete“ na HRT-u jer su za isti posao bili zainteresirani isti igrači na tržištu.
Poništenje natječaja u Velikoj Gorici, pokazat će se, direktno je utjecalo na rasplet natječaja na HRT-u. USKOK je presreo razgovore prvookrivljenog Kreše Peteka s Goranom Sataićem iz tvrtke IVIS 94 d.o.o. i Zvonkom Magdićem iz tvrtke Energy Plus d.o.o.; oni su se pripremali na zajednički nastup na tom natječaju – odnosno, barem je takav bio prvotni dogovor prije nego što se doznalo da će svoju ponudu poslati i tvrtka HEP ESCO. Tada Magdićeva tvrtka Energy Plus prelazi konkurenciji, a Petek pokušava učiniti isto sa svojom i Sataićevom, odnosno stvoriti veliku zajednicu ponuditelja koja uključuje HEP ESCO. „Ja hoću danas ugovor o zajedničkom nastupu, nema druge“, rekao je Petek Sataiću 4. veljače ujutro. „Mi imamo dogovorenu priču, oni izjebu stvar, pa kakvi su to ljudi?“ nastavio je, da bi mu ovaj odgovorio: „Nitko nije mogao primirisati dokumentaciji.“
„Ja ću sad zvat Zvonka da pitam jel bumo potpisali taj ugovor o zajedničkom nastupu i ako on počne filozofirat, onda, jebi ga, znaš kaj ti je za delat“, uznemirio se Petek i zatim nazvao Magdića. „Nas dva kao da netko zavadi“, započeo je i ovaj mu je odgovorio da je „sve riješeno“, odnosno da je zajednica svih ponuditelja dogovorena. Potom ponovno naziva Sataića i obavještava ga o razgovoru, a ovaj mu govori da je Magdić već potpisao ugovor s HEP ESCO-om. „Ma to uopće nema veze, neka potpiše i s nama. Neka piše – ti, on i ja… To treba tako riješit, a onda HEP mora poslušati“, rekao je i dodao: „Ako ideš ti s njim, a kome će dat ovi papire, reference… Kužiš, naša dokumentacija.“ Gordan Sataić je na to odgovorio: „Naša je sto posto.“
Istoga dana u 17:04 sati Krešo Petek je ponovno nazvao Gordana Sataića te mu je u jednom dijelu razgovora rekao: „Ma nema govora rušit cijenu, pa imaju dovoljno prostora, kaj pričaju.“ Nakon toga je nastavio: „Gordane, pa ti i ja smo slagali… Nemoj se zamarati s njima, postavit ćemo pitanja i idemo sa Schroederom ako oni budu zajebavali. Gordane, mi dva idemo skupa, on hoće neće… Ja nemam živaca da se zajebavam“, na što je Gordan Sataić komentirao: „Ne da mi se… Pazi, dogovorimo se nešto i onda ispadne deseta kombinacija.“ Prvoosumnjičeni Petek tada je rekao da očekuje zajednički nastup četiriju firmi ‘ili idemo pitanja postavljat, rušimo i zajebavamo i gotovo“. U nekoliko idućih dana poveznice natječaja u Velikoj Gorici i na HRT-u postaju sve očitije, a nakon 7. veljače pojavljuju se konkretne indicije o insajderu na HRT-u koji pomaže u namještanju. „Ja imam u Nadzornom odboru nekoga pa onda to mogu srušit sve s tobom. Kaj radimo gluposti, jesi ti pripremio to?“ pitao je Petek. Nakon što mu je Sataić odgovorio potvrdno, on mu je rekao: „Onda sruši.“
„Ja sam jučer bio s Dišom, kaže da mu rade pritisak, da ga je zvao i ovaj predsjednik uprave da se to mora riješiti i da ide od Darka jer su ovi, znači Energy Plus, u takvoj krizi da su dobili zadatak da ih spase“, izvijestio ga je Sataić. Petek je zatim nazvao odmetnutog Magdića i nanovo pokušao ugurati svoju tvrtku u zajednicu s HEP ESCO-om, a kada mu je ovaj objasnio da je promijenio stranu jer bi u suprotnom morao zatvoriti firmu i da zapravo nema većeg utjecaja, prvoosumnjičeni Petek plastično je opisao situaciju: „Neće mene jer su ljubomorni na mene… Neće s menom radi Gorice. Znam ja kaj je sve, ok, no problem.“ U razgovoru s poslovnim partnerom Sataićem on je potom objasnio da je sve gotovo jer „jasno je rekao direktor HEP ESCO-a zbog Velike Gorice da nas ne računa i da je to gotova stvar“.
„Znaš kaj je problem, ti kažeš da nekaj držiš pod kontrolom, ja kad kažem da nešto držim pod kontrolom, ja držim… Ak’ niš’ drugo, ja poništim. Kak je i bilo, ja sam poništio. Sad ti imaj muda pa ovo poništi, onda si frajer… Znači, mi ćemo pisati Nadzornom odboru da je ovo lakrdija i prevara jer imamo tamo čovjeka našega. Jebote, ti si voditelj projekta, ako se ti tamo držiš direktora i kažeš direktore, gle, poništi i idemo ispočetka. Ti si složil’ priču, s kim, s direktorom?“ upitao je Petek svog poslovnog partnera, a ovaj je odgovorio kratkim „da“. Na koncu je dodao: „Pazi, imam pripremljenu svu dokumentaciju da se pusti, samo moram dobiti zeleno svjetlo, samo znaš da tu nisam autonoman, uvukao se tu Darko“, na što je Petek odgovorio s „Darko ti bude tak’ dobil’ po pički“.
Samo nekoliko minuta kasnije Petek je ponovno razgovarao s Magdićem i prigovarao mu jer je „promijenio stolac i poljubio guzicu HEP ESCO-u“, a potom je podsjetio na svoje zasluge. „Za tebe hodam do ministra, do ne znam koga, jel jesam ako se sjećaš, a kaj si ti za mene učinio? Odjebo si me sad k’o Panta pitu. Meni (taj posao) ne treba, ali ne bu netko od mene radil budalu. Oni su rekli, Petek ne može jer nam je on srušil Goricu… Pa jebemu mater, Goricu sam srušil i radi tebe, a ja dobijem po pički, koji ti je kurac?“ ražestio se Petek. I u kasnijem razgovoru sa Sataićem ponovio je da je „hodal ministru radi Magdića, radi Gorice da ne ide prema HEP ESCO-u, a bilo je sve gotovo. Znači, HEP ESCO je trebao dobiti posao bez njega“.
Ovaj dio transkripata osobito je neugodan jer sugerira da je jedan (formalno neimenovani) ministar utjecao na poništenje natječaja za obnovu javne rasvjete u Velikoj Gorici. Gradonačelnik Dražen Barišić poništio je to javno nadmetanje kada je na stolu imao dvije kompletne ponude tvrtki HEP ESCO i Elektrocentar Petek na iznose niže od procijenjene vrijednosti javne nabave, a ponuda HEP ESCO-a bila je sedam milijuna kuna povoljnija od Petekove. Gradonačelnik Barišić natječaj je poništio bez da je ijedan od ponuđača uložio žalbu pa time za njega inkriminirajuće zvuči Petekov citat da je „srušio Goricu“.
Vrijedi napomenuti da je upravo današnji ministar Darko Horvat svojedobno bio zaposlen u tvrtki Energy Plus vlasnika Zvonka Magdića, gdje je četiri godine bio član Uprave. Kada je ušao u vladu Tihomira Oreškovića i nešto kasnije zauzeo mjesto Martine Dalić, Magdić je o Darku Horvatu imao samo riječi hvale. „Brz je i vrijedan, poderao je jedan automobil koliko je bio na terenu. Vidio je što znači privreda jer kod nas gospodarstvenika nema infuzije. Kad bi mu dali slobodne ruke, Hrvatska bi imala dvoznamenkasti rast“, poručio je tada Magdić. Njegova tvrtka IVIS 94 Energija j.d.o.o. sa samo jednim zaposlenim, koju je prethodno preuzela upravo tvrtka Energy Plus, u rujnu 2018. godine, usred Vladina pokušaja spašavanja riječkog i pulskog brodogradilišta u kojemu je Horvat imao isturenu ulogu, blokirala je račun Trećeg maja i Uljanika na iznos od preko 30 milijuna kuna. Tada se propitivao potencijalni Horvatov sukob interesa, no on je tvrdio da nema pojma o čemu je riječ jer je iz Magdićeve tvrtke otišao 2015. godine. Jedna od osnova za blokadu bio je projekt „modernizacije javne rasvjete u riječkom brodogradilištu“, dogovoren u doba kada su škverovi već klizili u dugove i nelikvidnost. Na prošlogodišnjem ročištu Magdićeva tvrtka je na osnovu toga objavila želju za preuzimanjem jedne nekretnine, samačkog hotela u Puli, kako bi namirila dio dugovanja. Bivša tvrtka ministra gospodarstva, koji je i sam sudjelovao u kreiranju sudbine potonulog pulskog škvera, jedna je od rijetkih koje su tako osigurale takozvani kolateral.
„Nevjerojatno je da tvrtka u kojoj je ministar Horvat bio član Uprave, sada potražuje kolateral za jedan ugovor. Uz njih, bilo je jako puno onih koji su dužnici Uljanika, ali nisu svi to tražili. Oni su jedni od rijetkih“, objavio je koncem prošle godine Jutarnji list neslužbenu tvrdnju iz samog Uljanika.
Smjene na HRT-u?
Informacije o neobičnoj povezanosti prvoosumnjičenog Kreše Peteka i njegovih bliskih poslovnih partnera s vodećim osobama HRT-a, koincidiraju sa saznanjima Nacionala od izvora bliskog premijeru Andreju Plenkoviću i samom vrhu HDZ-a, koji je za iduće tjedne i mjesece najavio seriju smjena upravo u upravljačkim strukturama javnog servisa. Kao jedan od razloga neslužbeno se navode sumnje u manipuliranje natječajima za vanjske produkcije, odnosno otkup programskih sadržaja koji se prikazuju na javnoj televiziji, no nije isključeno da je vrh vlasti upozoren na činjenicu da je HRT barem rubno povezan s aferom JANAF i da bi u idućem razdoblju – ako istraga bude proširena i ako slučaj doista dođe do suda – u javnost mogle isplivati još neugodnije informacije. Dodatno, izvori iz samog vrha HDZ-a tvrde kako je sazrela spoznaja da su neki vodeći ljudi Hrvatske radiotelevizije naprosto potkapacitirani za posao koji rade, drugi su slabo fokusirani na kvalitetu i programa i poslovnih rezultata – što rezultira sve očitijim zaostajanjem HRT-a za komercijalnom konkurencijom – dok se treći, koji u opisu posla imaju iznimno širok spektar djelovanja, mahom bave minornim tehničkim pitanjima. Indikativno je da je izvor
Nacionala u tom kontekstu, između ostalog, spomenuo upravo – rasvjetu.
Kao osoba kojoj u svakom slučaju prijeti smjena, ne nužno vezano uz malverzacije, spominje se glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić – kojemu teret svakako predstavlja i ocjena Europske federacije novinara da javni servis kojemu je na čelu ima „najgoru neovisnost vođenja i financiranja u Europi, goru nego u Bugarskoj, Turskoj ili Srbiji“, što je predsjednik te organizacije Ricardo Gutiérrez svojedobno izjavio usred Zagreba. U kontekstu smjene spominje se i ime Mislava Stipića, kojega se usprkos formalno ne odviše važnoj funkciji ravnatelja jedinice Poslovanja HRT-a, u dijelu javnosti proglašava jednom od ključnih i najutjecajnijih osoba na Prisavlju. Smjene vodećih ljudi javnog servisa za sobom bi, dakako, povukle i promjene na najvažnijim uredničkim mjestima”, piše Nacional.
sve odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa – link
MINISTARSTVO GOSPODARSTVA I ODRŽIVOG RAZVOJA, od srpnja 2020. ministar Tomislav Ćorić
srpanj 2020. – danas – ministar gospodarstva i održivog razvoja;
lipanj 2017. – srpanj 2020. – ministar zaštite okoliša i energetike;
listopad 2016. – lipanj 2017. – ministar rada i mirovinskog sustava;
- – saborski zastupnik, Hrvatski sabor 8. saziv;
- – lipanj 2016. – docent, Katerda za financiranje, Ekonomski fakultet Zagreb;
- – prosinac 2013. – viši asistent, Katedra za financiranje, Ekonomski fakultet Zagreb;
- – veljača 2011. – asistent, Katedra za financiranje, Ekonomski fakultet Zagreb.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa 11.12.2020. utvrdilo je da je ministar Tomislav Ćorić povrijedio načela savjesnosti i nepristranosti kada je na zatvorenoj sjednici Vlade 21.12.2017. glasao za imenovanje svog kuma Petra Sprčića na mjesto člana uprave HEP-a umjesto da se izuzme iz tog postupka. Ministar Ćorić u to je vrijeme bio ministar zaštite okoliša, a sada je ministar gospodarstva.
sve odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa – link
Real grupa je od HEP-a od 2014. do 2019. dobila više od 60 milijuna kuna vrijedne poslove, a zašto ministar Tomislav Ćorić želi smijeniti ministar predsjednika Uprave HEP-a Franu Barbarića istražio je Nacional 6.11.2020. pod naslovom “EKSKLUZIVNO U vrhu HDZ-a bjesni rat za kontrolu nad HEP-om, najjačom državnom tvrtkom čiji moćni šef Barbarić ne haje čak ni za ingerenciju resornog ministra Ćorića te ga ponižava uvredljivim izjavama:
‘Tko je taj Ćorić, ako mu dopustim, može mi samo preparkirati auto’. Barbarić se osilio jer ima podšku glavnog tajnika HDZ-a, a tvrdi se i zaštitu premijera Plenkovića, ali mu položaj kvare afera Rimac i 300 milijuna kuna vrijedni sumnjivi poslovi Peteka iz afere JANAF, što u HEP-u pretresa i policija. Barbarić želi u vrh zagrebačkog HDZ-a, Ćorić ga želi smijeniti, ali nema snage za to učiniti”.
“Tko je taj Ćorić, može mi samo preparkirati auto ako mu dozvolim-” To je pred više svjedoka rekao, ni manje ni više već predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić, kojem je Tomislav Ćorić nadređeni resorni ministar. Ćorić je to nedavno doznao, i to tijekom dodatnog zaoštravanja njihovih odnosa, u vrijeme kada je počeo insistirati na tome da se rasvjetili na što se sve u HEP-u netransparentno troše milijuni kuna te koliko su stotina milijuna kuna ukupno vrijedni poslovi koje je HEP dodijelio protagonistu afere JANAF Kreši Peteku.
To je napetost između Ćorića i Barbarića dovelo do vrhunca, a spomenuta rečenica Frane Barbarića, koju je izrekao još prije nekoliko mjeseci, sada se u vrhu HEP-ovih struktura ponovno počela prepričavati u kontakstu zahtjeva opozicijskih stranaka za izglasavanje nepovjerenja Ćoriću, koji je u novom sazivu Vlade svoj sektor zaštite okoliša i energetike nastavio voditi kroz novoustrojeno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Na temelju zahtjeva oporbe, sjednica Sabora na kojoj Ćorić iznosi svoje argumente zakazana je za utorak. No zahtjev oporbe, kako tvrdi više Nacionalogih izvora bliskih vrhu HEP-a, došao je kao naručen upravo Frani Barbariću koji je s Ćorićem praktički od početka mandata u žestokom sukobu i jedan je od onih koji priželjkuju Ćorićevu smjenu.
Jedan od razloga možda je taj što je, prema informacijama Nacionala, Ćorić tražio podatke o nekim marketinškim i sponzorskih ugovorima, a nakon izbijanja afere JANAF tražio je iz HEP-a i podatke o tome koliko su poslova tvrtke u sklopu HEP-a sklopile s tvrtkeom Elektrocentar Petek u vlasništvu prvoosumnjičenog iz te afere Kreše Peteka.
izvor: Nacionala 6/11/2020
Ćorićeva ulova u Aferi Janaf – O mogućem novom sukobu interesa Ćorića u ulozi ministra gospodarstva, nakon početka afere Janaf, za RTL Direkt je krajem rujna 2020. govorila i šefica Povjerenstva Nataša Novaković: Kao resorni ministar provodite intervjue za šefa Janafa, a s tim čovjekom sjediš i piješ u klubu. Pitanje je kako možete biti nepristrani ako ćete predložiti nekoga za imenovanje, a taj isti čovjek vas poziva da se družite s njim, objasnila je Novaković.
Kolumnist 24sata Ivan Pandžić pisao je o aferi Janaf: “Angažirali smo stručnu tvrtku koja je postavila propozicije, a navedeni ponuditelj je dao najpovoljniju cijenu i ispunio sve kriterije. Takav skoro tipizirani odgovor s manjim varijacijama možete dobiti u raznim državnim i lokalnim tijelima i poduzećima kad ih pitate o čudnim javnim natječajima.
Istraga u aferi Janaf protiv njihova predsjednika uprave Dragana Kovačevića, ali i dvojice gradonačelnika, Vinka Grgića (SDP) i Dražena Barišića (HDZ), pokazala je zakulisne modele koji stoje iza takvih odgovora. Sve je bilo pomno namješteno. Ivanićgradski velmoža Krešo Petek svoj trojici dao je ili obećao mito, a onda je sve posloženo kako bi on i partneri dobili poslove.
Formalno je sve čisto, pokriveno papirima, stručnim mišljenjima i specifikacijama, a tek snimke dogovora otkrivaju namještanje natječaja vrijednih u ova tri slučaja više od 220 milijuna kuna. Ovaj trojac je pao, ali obrazac je više nego opasan i opravdano se može vjerovati da je primijenjen još mnogo puta prije toga. Jer ako je Petek davao mito u ova tri slučaja, kako znati da nije i u ostalima? A ta tvrtka posluje s HEP-om, Janafom, HŽ-om, s mnogo gradova i ministarstava”.
HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA
HTZ se pokazuje kao iznimno netransparentan i podmitljiv, radi se o zatvorenoj ekipi koja međusobno dijeli novce bez kontrole (osim kada rade EU projekte). Iako su natječaji objavljeni javno sve se unaprijed zna (npr. neki natječaj za event kada je hotel već rezerviran od određene agencije ili prekratki rokovi za isporuku ako nisi već počeo raditi). Za HTZ i za lokalne (gradske/županijske) TZ-ove Real grupa radi kroz S.T.A.R. digital (Petar Pavić) a iz podataka koje povremeno iscure vidljiva je čudna i neefikasna realizacija. Radi se o dobro umreženoj igri sa lažnim portalima u inozemstvu i u Hrvatskoj, zakupima koje nije moguće kontrolirati, bez standardnih skripti za praćenje kampanja i sl.
HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA
HRVATSKA LUTRIJA, predsjednik Uprave Mario Musa od 9.10.2017.
Real grupa s Hrvatskom lutrijom sklopila je 9 ugovora od druge polovice 2018. godine, ukupne vrijednosti 5.1 milijuna kuna + PDV. Evidentno je da dobivaju natječaje za različite usluge različitih veličina.
Po uzoru na HEP pripremaju veći tender koji bi pokrio 2 godine oglašavanja te se aktivno radi na namještanju uvjeta po uzoru na MINGO.
HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA
HRVATSKA POŠTA, predsjednik Uprave Ivan Čulo od 10.10.2017.
Real grupa je od kraja 2018. do danas dobila 3 ugovora ukupne vrijednosti 7.6 milijuna kuna + PDV.
Real grupa s Hrvatskom lutrijom sklopila je 9 ugovora od druge polovice 2018. godine, ukupne vrijednosti 5.1 milijuna kuna + PDV. Evidentno je da dobivaju natječaje za različite usluge različitih veličina.
Po uzoru na HEP pripremaju veći tender koji bi pokrio 2 godine oglašavanja te se aktivno radi na namještanju uvjeta po uzoru na MINGO.
MINISTARSTVO RADA, MIROVINSKOG SUSTAVA, RADA i SOCIJALNE POLITIKE
Real grupa sklopilo je 2021. godine jedan ugovor s Ministrstvom rada u vrijednosti od 3.9 milijuna kuna.
CROATIA AIRLINES
Ova državna avio kompanija ima samo objavljenu odluku da je Real grupa dobio natječaj za oglašavanje, ali nema detalja niti iznosa. Transprentnost: 0.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ministrica Marija Vučković od 22.7.2019.
Real grupa dobila je u 2019. dva ugovora ukupne vrijednosti 800.000 kuna + PDV.
HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE, ravnatelj Lucian Vukelić od 23.11.2017.
Real grupa u najsvježijoj akviziciji, u kojoj je tek stigla odluka o odabiru dobavljača, dobiva posao vrijedan 3.9 milijuna kuna.Zanimljivost: Procijenjena vrijednost posla je 3.9 milijuna kuna, a ponuda Real grupe iznosi 3.895.608,82 kune.
HRVATSKA GOSPODARSKA KOMORA
Ova državna institucija nema javno objavljene podatke jer nema ni transparetne nabave. Zanimljivo je da su Krešo Renzo Prosoli i Petar Pavić, osim u Real grupi, i potpredsjednici udruženja za marketing pri HGK.
MINISTARSTVO REGIONALNOG RAZVOJA I FONDOVA EU
Real grupa ima jedan ugovor za dio oglašavanja kojeg su dobili kao jedan od dobitnika na veće m natječaju sa nizom Grupa. Ukupna vrijednost 5.6 milijuna kuna + PDV.
PODRAVKA
Najpoznatija prehrambena tvrtka u Hrvatskoj je “kralj oglašavanja” pri čemu je od svih navedenih državnih tvrtki ona najznačajniji potrošač. Svemu kumuju privatne zabave, mito, skijanja i sl., a potrošnja se lažira preko “oglašivačkih mreža” i lažnih izvještaja.